Ste že slišali za mikro zelenjavo?
Mikro zelenjava ali mikro zelenje ali mikrozelenjava se je v Sloveniji pojavila precej pozno, kljub temu, da kalčke poznamo in uporabljamo že desetletja. Mikro zelenjavo lahko sedaj kupite v trgovinah z zdravo prehrano ter jo okusite na različnih jedeh v restavracijah.
Pa veste zakaj je tako zanimiva?
- Mikro zelenjava je superhrana oz. super živilo.
- Mikro zelenjavo je enostavno dodati k vsakem obroku.
- Mikro zelenjava vsako jed naredi še bolj okusno in lepšo na pogled.
- Mikro zelenjava ima več hranil, vitaminov in mineralov kot odrasla zelenjava.
Kaj točno je mikro zelenjava?
je zelo mlada oblika zelenjave ali začimb kot so npr. por, grah, brokoli, solata, gorčica, zelje, redkev, bazilika, koper, pesa, cvetača, chia, detelja, in še in še.
Predpona »mikro« dejansko pomeni, da gre za zelo mlado oblika zelenjave, ki še nima izgleda odrasle zelenjave. Mikro zelenjavo gojimo v velikosti od 3-10 cm, kar navadno traja od 7-30 dni, odvisno od vrste. Mikro zelenjava je starejša od kalčkov in veliko mlajša od »baby« zelenjave.
Vzgajamo jo lahko na zemlji ali na različnih posebnih rastnih podlogah.
Zgodovina:
Mikro zelenjava je najprej postala priljubljena sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja v Kaliforniji in prva uporaba besede “microgreens” je bila dokumentirana leta 1998. Najprej so jo uporabljali izključno v restavracijah kot »okras«, kasneje za mešanje in izboljšanja okusa jedi, sedaj pa se jo uporablja tudi v domači kuhinji, za izdelavo smoothie-jev in kot nadomestek raznim dodatkom k prehrani.
Uporaba:
Delo z njo je resnično enostavno in zabavno. Vse kar potrebujete so ostre škarje, s katerimi odstrižete mikro zelenjavo nad rastno podlago, brez da bi se dotikali le-te. Odstrižete le toliko kot potrebujete, ostalo shranite v hladilnik.
Ker gre za svežo in živo zelenjavo, jo toplotno ne obdelujete in jo lahko uporabite vsepovsod. Lahko jo uporabite kot prigrizek, saj je skoraj brez maščob in holesterola, ima nizke vsebnosti ogljikovih hidratov in natrija ter zelo malo kalorij. Uporabite jo lahko na mesu, juhah, predjedeh, malicah, sendvičih, solatah, pijačah, omletah, pizzah, ribah… Še posebej zanimiva je za otroke, ker jo imajo ponavadi raje, kot odraslo zelenjavo.
Je enostavna za hrambo, saj jo imamo lahko v hladilniku tudi do 10 dni in ima še vedno poln okus in polno hranilno vrednost, saj je še vedno živa.
Veste kaj je najlepše pri mikro zelenjavi? Njen okus J. Ima enak okus kot odrasla različica zelenjave, le da je ta še bolj intenziven, poln,…ko enkrat poizkusiš redkev, grah…njami
Mikro zelenjava predstavlja neverjeten vizualni in prehranski dodatek k vsaki jedi
Zdravstvene koristi in hranilnost mikrozelenjave
Leta 2012, sta USDA in Univerza v Marylandu objavili raziskavo, ki kaže, da je mikro zelena različica zelenjave lahko dejansko 4 do 40x bolj nasičena z vitamini, minerali in ostalimi hranili od običajne odrasle rastline! SUPERHRANA
Tako so znanstveniki Zhenlei Xiao, Gene E. Lester, Yaguang Luo in Qin Wang merili različne vsebnosti hranil, kot so vitamin C, E, K in beta karoten. Te vrednosti so nato primerjali z vrednostmi iz baze podatkov o hranljivih snoveh na zrelih zelenjavi in zeliščih ter ugotovili, da so razlike osupljive! Pri določenih vrstah mikro zelenjave so bile izmerjene vrednosti tako visoke, da se je zdelo, da je šlo nekaj narobe. Vendar so imeli opravljeno tudi drugo, kontrolno meritev, ki je pokazala enake rezultate.
Ker gre za lahko prebavljivo mlado, svežo in živo rastlino z veliko večjo gostoto hranil kot odrasla zelenjava, je še posebej primerna za otroke, starostnike in osebe s posebnimi prehranskimi potrebami oz. dietami. Prav zaradi njene velike gostote hranil lahko zaužijemo manjše količine in bomo še vedno zadovoljili dnevne potrebe po vitaminih, mineralih in ostalih hranilih.
Da bi zagotovili karseda najbolj čisto mikro zelenjavo, polno hranil, v Ingrinsu zelenjavo vzgajamo brez herbicidov, pesticidov ali gensko spremenjenih organizmov. Naše rastline imajo najboljše pogoje za popolno fotosintezo. S filtracijo zraka in vode smo izničili težke kovine, ki se tako rade pojavijo pri gojenju zelenjave na njivah in vrtovih.
Preprost način za drastično izboljšanje vaše prehrane je, da preprosto zamenjate zeleno solato za mikro zelenjavo. Poleg vlaknin, zelena solata v resnici ne zagotavlja veliko v smislu hranilnih snovi. Mikro-zelenjava in ohrovt bo vašemu obroku dodal tudi zanimive okuse.
Še več zdravstvenih koristi bomo napisali v drugem članku.
Pogoste zmote glede mikro zelenjave:
Mikro zelenjava je nekakšna čudna različica GSO zelenjave!
NE NI!!! To nikakor ni res! To je le »baby« oz oblika nedoraščene zelenjave (če bi jo pustili rasti, bi zrasla v običajno odraslo obliko.
Ah, mikro zelenjava je le za vegetarijance, vegane, hipije:)
Seveda tudi to ni res. Mikro zelenjava je namenjena vsem. Pravi mesojedci jo bodo z veseljem uporabljali. Tako zaradi dekoracije, kot tudi zaradi izboljšanja okusa jedem.
Mikrozelenjava? To so kalčki!
Še ena pogosta zmota. Razlika med mikro zelenjavo in kački je ogromna. Kalčke v celoti kalimo v vodi in jih nikoli ne posadimo, zrastejo v grozde stebel in korenin. Mikro zelenje gojimo v obilju svetlobe in dobrem prezračevanju, kar jim omogoča, da razvijejo naravno živahno barvo, okrepijo okuse in ohranijo vse hranilne snovi.
Sklepna misel:
Zavedati se moramo, da število prebivalcev vztrajno raste, in da nas bo do leta 2050 že okoli 10 milijard. Vse to vodi v pomanjkanje raznih virov oz. resursov, še posebej hrane, vode, prostora,… Prav tako predvidevajo, da bo 70-80% našega prebivalstva živelo v mestih in okrog njih in postavlja se resno vprašanje, kako bo z oskrbo sveže hrane v teh urbanih okoljih. Znanstveniki pravijo, da bomo ob uporabi tradicionalnega kmetijstva, potrebovali še vsaj 109 milijonov hektarjev dodatne obdelovalne zemlje, če želimo nahraniti vse.
V Ingrinsu verjamemo, da lahko z vzgojo mikro zelenjave in uporabo vertikalnega kmetovanja pripomoremo k zmanjšanju tega problema. Razen tega, da lahko na manjši površini vzgojimo več zelenjave, tudi vode uporabimo do 95% manj, kot tradicionalno kmetijstvo. Prav tako naš način vzgoje, ne obremenjuje okolja oz. ga ne onesnažujemo.
Ker mikro zelenjavo lahko gojimo v posebnih rastnih komorah, jo lahko gojimo v strogih središčih velikih mest. Na ta način imajo meščani vedno na voljo svežo, čisto in kvalitetno zelenjavo. Istočasno se zmanjša ogljični odtis, saj ni več potrebe po dostavi zelenjave iz oddaljenih krajev.
Če vam je bil članek všeč ga všečkajte, delite naprej, priporočite svojim prijateljem. Pomagajte nam deliti znanje in informacijo z ljudmi. Mogoče nam celo uspe spremeniti svet 😉